Quality and Production Management
Ogólnym celem kształcenia na kierunku Zarządzanie Jakością i Produkcją jest rozwijanie i upowszechnianie zagadnień z zakresu szeroko pojętej problematyki inżynierii jakości i produkcji w odniesieniu do nauk ekonomicznych i o zarządzaniu ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania jakością wyrobów i usług oraz zarządzania produkcją.
Studia na kierunku Zarządzanie Jakością i Produkcją trwają 7 semestrów. Są prowadzone zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej.
Kształcenie na kierunku Zarządzanie Jakością i Produkcją dla studentów studiów I stopnia kończy się egzaminem dyplomowym, a absolwent uzyskuje tytuł inżyniera. Student po ukończeniu studiów może podjąć studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia na kierunku pokrewnych, takich jak Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Zarządzanie, Management (studia w języku angielskim), Logistyka.
Absolwent studiów I stopnia na kierunku Zarządzanie Jakością i Produkcją posiada wiedzę w zakresie zarządzania jakością i produkcjach w przedsiębiorstwach usługowych i produkcyjnych. Posiada wiedzę z zakresu zarządzania produkcją, nauk ekonomicznych, bezpieczeństwa procesów, systemów zarządzania.
Absolwent posiada umiejętności menadżerskie i potrafi rozwiązywać problemy z zakresu inżynierii produkcji, zarządzania jakością wyrobów i usług. Posiada umiejętności koordynowania zadań z zakresu inżynierii produkcji, transportu i towaroznawstwa, w tym: projektowanie systemów zarządzania jakością, projektowanie nowych i nadzorowania istniejących procesów i systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych; nadzorowania obiektów i systemów zarządzania; doboru metod i technik stosowanych w kontroli jakości, doboru i szkolenia personelu; zarządzania kosztami w przemyśle; zarządzania doborem materiałów; marketingu; logistyki; zarządzania inwestycjami rzeczowymi; transferu technologii i innowacyjności. wdrażanie innowacji, formułowania zadań z zakresu technologii zarządzania i finansów.
Absolwent jest przygotowany do: realizacji zadań z zakresu zarządzania jakością wyrobów i usług, zarządzania procesami produkcyjnymi i usługowymi; organizowania i zarządzania personelem oraz koordynowania prac zespołów pracowniczych; udziału w realizacji i wdrażaniu prac badawczych i rozwojowych, zwłaszcza dotyczących innowacji technologicznych i organizacyjnych oraz udziału w pracach dotyczących doradztwa technicznego i organizacyjnego w zakresie inżynierii produkcji i z zarządzania jakością.
Absolwent poznaje posiada umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu zarządzania jakością i inżynierii produkcji. W planach studiów uwzględnione są praktyki dyplomowe (4 tygodnie lub 120 godzin) najczęściej w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień).
Zatrudnienie (typowe miejsca pracy) – w przypadku studentów kończących I stopień studiów istnieje możliwość podjęcia pracy w: małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych; jednostkach projektowych i doradczych zajmujących się inżynierią jakości i produkcji: jednostkach gospodarczych oraz administracyjnych, w których wymagana jest wiedza techniczna, ekonomiczna i informatyczna oraz umiejętności organizacyjne.
Kierunek posiada rekomendację Rady Biznesu WZ PCz, przedsiębiorstwa Wielton oraz SGP Group