Studia pierwszego stopnia (inżynierskie) 7-semestralne
Studia stacjonarne i niestacjonarne
Kompetencje inżynierskie na dzisiejszym rynku pracy to prawdziwy atut. Połączone z wiedzą z dziedziny logistyki tworzą bardzo pożądany przez pracodawców zestaw umiejętności. Jeśli chcesz go mieć, studia na kierunku logistyka inżynierska są dla Ciebie! Zdobędziesz tu wiedzę o procesach logistycznych w przedsiębiorstwie, nauczysz się zarządzać strumieniami fizycznymi i informacji. Dowiesz się, na czym polega praca magazynu, nauczysz się dobierać środki transportu i opakowania, kompletować ładunki, wybierać dostawców i współpracować z klientami. Będziesz potrafił zidentyfikować pojawiające się w tych obszarach problemy, a następnie rozwiązywać je metodami inżynierskimi. Poznasz teoretyczne podstawy logistyki ale też przede wszystkim jej praktyczne zastosowania i narzędzia: programy komputerowe i technologie informatyczne. Jeśli masz analityczny umysł, interesują Cię zagadnienia transportu i organizowania, lubisz mierzyć się z problemami natury techniczno-organizacyjnej, te studia pomogą Ci rozwinąć swoje zalety i zdobyć tytuł inżyniera.
Specjalności (zakresy nauczania) na kierunku:
✔ zarządzanie i inżynieria transportu
✔ inżynieria systemów logistycznych
Dodatkowe informacje:
Laboratoria komputerowe.
Prężnie działające koła naukowe, aktywizujące działalność naukową studentów:
- Studenckie Koło Naukowe Logistyk 👉 więcej informacji
- Studenckie Koło Naukowe Incoterms 👉 więcej informacji
📌 Zarządzanie i inżyniera transportu
Współczesną gospodarkę światową determinuje wiele czynników a transport odzwierciedla dynamikę jej rozwoju. Skuteczne zarządzanie procesami logistycznymi, przyczynia się do zwiększenia wydajności systemów transportowych globalnej gospodarki. Propozycja stworzenia tej specjalności była motywowana chęcią i potrzebą kształcenia studentów w odpowiedzi na obecne i przyszłe tendencje rynkowe, które wykazują duże zapotrzebowanie na pracowników i specjalistów w tej dziedzinie. Zarządzanie i Inżynieria transportu to specjalność ukierunkowana na wykorzystanie technologii i doświadczenia w projektowaniu i kontrolowaniu procesów zachodzących w transporcie. Jeżeli interesuje Cię zarządzanie procesami transportowymi i projektami logistycznymi, jeżeli chcesz dowiedzieć się i zrozumieć sieciowe struktury logistyki i łańcucha dostaw jak również poznać innowacyjne technologie wykorzystywane w transporcie bliskim i intermodalnym oraz magazynowaniu, to nasza specjalność jest właśnie dla Ciebie. Pozwolimy rozwinąć Ci własne umiejętności i nauczymy wykorzystywać narzędzia i metody w przyszłej pracy zawodowej.
Nauczysz się
Pod opieką wykwalifikowanej kadry:
- posiądziesz umiejętności oraz wiedzę z zakresu zarządzania i inżynierii procesów transportowych,
- dowiesz się również w jaki sposób dokonywać strukturyzacji i analizy działań ukierunkowanych na skuteczną identyfikację i rozwiązywanie problemów logistycznych.
- Poznasz narzędzia informatyczne wspomagające procesy oraz pracę logistyka, jak również poznasz nowoczesne technologiczne i techniczne rozwiązania stosowane w praktyce.
Twoja przyszłość
Jako Absolwent specjalności będziesz miał możliwość zatrudnienia na stanowiskach powiązanych z branżą TSL. Zdobyte kwalifikacje umożliwią znalezienie zatrudnienia na stanowiskach technicznych w przedsiębiorstwach zajmujących się logistyką i transportem. Aspekty zarządzania zawarte w programie nauczania specjalności, dają możliwości odnalezienia się na ścieżce menedżera organizacji ruchu transportowego w centrach logistycznych i dystrybucyjnych jak również przedsiębiorstwach produkcyjnych. Potencjalne stanowiska powiązane to: specjalista ds. spedycji, planista logistyk, specjalista ds. logistyki, transportu, analityk ds. zapasów, zaopatrzenia lub zarządzania magazynem, inżynier procesów logistycznych i transportowych, menadżer ds. logistyki, zarządzania procesami logistycznymi.
Dodatkowe informacje:
Studenci specjalności mają możliwość rozwijania umiejętności i kompetencji w ramach aktywności w Studenckich Kołach Naukowych Logistyk (👉 więcej informacji) i Incoterms (👉 więcej informacji).
📌 Inżynieria procesów logistycznych
Specjalność inżynieria procesów logistycznych umożliwia studentom zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej odnośnie nowoczesnych metod, technik i narzędzi w zakresie analizy, projektowania, modelowania i doskonalenia procesów logistycznych. Studenci w ramach specjalności poznają zasady organizacji i funkcjonowania procesów logistycznych w łańcuchach dostaw oraz zagadnienia kształtowania i realizacji złożonych (międzynarodowych) systemów logistycznych. Zajęcia na specjalności inżynieria procesów logistycznych mają walor praktyczny, na których w szczególności omawiane są metody oraz narzędzia i rozwiązania technologiczne wspomagające projektowanie i optymalizację procesów i projektów logistycznych. Studenci w ramach specjalności mają możliwość zapoznania się z praktyczną realizacją i wspomaganiem procesów logistycznych przez zintegrowane systemy wspomagania zarządzania klasy ERP (Merit, SAP). Wiedza i umiejętności nabyte na specjalności będą umożliwiać studentom odgrywać rolę lidera w zakresie zarządzania procesami i systemami logistycznymi współczesnych przedsiębiorstw o różnym profilu działalności.
Nauczysz się
Absolwenci są specjalistami w obszarze logistyki posiadającymi wiedzę niezbędną do rozwiązywania problemów dotyczących przepływu materiałów, towarów, produktów w organizacjach. Atutem absolwentów jest szeroka znajomość problematyki procesów i systemów logistycznych i ich umiejętnej adaptacji do dynamicznych zmian rynkowych. W ramach specjalności nauczysz się między innymi jak:
- kształtować we właściwy sposób infrastrukturę procesów logistycznych,
- umiejętnie wybierać technologie informacyjno-komunikacyjne do wspomagania działalności logistycznej,
- planować procesy logistyczne w e-gospodarce,
- modelować, symulować i doskonalić procesy logistyczne na poziomie przedsiębiorstwa i łańcuchów dostaw.
Twoja przyszłość
Absolwent specjalności to lider przemian w obszarze procesów logistycznych w różnych typach przedsiębiorstw i organizacji, znający nowoczesne narzędzia IT i potrafiący je w kreatywny sposób zastosować w celu optymalizacji systemu logistycznego. W efekcie absolwenci specjalności mogą być zatrudniani jako specjaliści i menedżerowie logistyki w przedsiębiorstwach, a także jako pracownicy organizacji publicznych wyspecjalizowani w kształtowaniu systemów i procesów logistycznych. Pozyskana wiedza teoretyczna i praktyczna w zakresie logistyki umożliwia również studentom podejmowanie samodzielnej działalności gospodarczej w obszarze usług logistycznych.